Hata Çözüm
Hatalarınızın Çözümü Burada!

Usb Aygıtı Tanınmadı Sorununa Çözümler

1.147

Çıkarılabilir disk sürücüleri – USB flash sürücüler veya harici sabit sürücüler – kullanımı kolay tak çalıştır aygıtlardır. Ancak bazen, sürücünüzü bir PC’ye bağlayabilir ve harici sabit sürücünün görünmediğini görebilirsiniz. Ekranınızın Sağ Alt köşesinde Usb Aygıt Tanınmadı diye bir uyarı çıkar.

Bu sorunun birkaç olası nedeni vardır: harici sürücüdeki bölüm sorunları, yanlış dosya sistemi kullanımı, ölü USB bağlantı noktaları veya Windows’ta sürücü sorunları. En kötü durumda, sürücünün kendisi ölmüş olabilir.

Windows’ta algılanmayan harici sürücülerin nasıl teşhis edileceğine bir göz atalım.

Sürücünüzün Açık Olduğundan Emin Olun

Bu bir başlangıç, ancak kontrol edilmeye değer emin olun. Neredeyse her flash sürücü ve birçok harici sabit sürücü ayrı bir güç kaynağı gerektirmez – USB üzerinden güç alırlar. Bununla birlikte, bazı masaüstü harici sürücülerin özel güç kabloları veya en azından bir fiziksel güç anahtarı vardır.

Sizin için durum böyleyse ve harici sabit sürücünüz görünmüyorsa, güç kablosuyla ilgili bir sorununuz olabilir. Başka bir elektrik prizine takmayı deneyin veya mümkünse kabloyu değiştirin. Devam etmeden önce, ünitede etkinliği gösteren yanıp sönen ışıklar olup olmadığını kontrol edin.

Usb Aygıtı Tanınmadı Sorunu Devam Ediyor

Usb aygıtı tanınmadı sorununda, sırayla bu noktaları deneyin. Öncelikle, taktığınızda Windows‘un sabit diski algılayıp algılamadığını kontrol edeceğiz. Çıkarılabilir sürücünüzü henüz takmadıysanız bilgisayarınıza takın.

Disk Yönetiminde Sürücüyü Kontrol Edin

Disk Yönetimi aracını açın. Bunu yapmak için,

  • Windows + X tuşlarına basın (veya Başlat düğmesine sağ tıklayın) ve listeden Disk Yönetimi’ni seçin. Ayrıca bu yardımcı programı açmak için Windows + R ile Çalıştır iletişim kutusunu açabilir ve diskmgmt.msc girebilirsiniz. 

Adından da anlaşılacağı gibi, Disk Yönetimi bilgisayarınıza bağlı tüm sabit diskleri görmenizi sağlar. Boyutları, bölümleri ve diğer disk bilgilerini gözden geçirebilirsiniz.

Harici sürücünüzü Disk Yönetimi penceresinde, muhtemelen birincil ve ikincil disklerinizin altında listelenmiş olarak görmelisiniz. PC penceresinde görünmese bile, burada Çıkarılabilir olarak görünmesi gerekir.

Usb aygıtı tanınmadı

Sürücüyü burada görüyorsanız, “Yeni Bir Birim Oluşturun ve Bir Sürücü Harfi Atayın” başlıklı dördüncü bölüme atlayın. Orada, Windows ve diğer cihazların erişebilmesi için onu doğru şekilde bölümlendirecek ve / veya biçimlendireceksiniz.

Harici sürücünüz hala görünmüyorsa, devam edin. Sürücünüzün neden tanınmadığını belirlemeniz gerekir. Bir donanım sorununuz, sürücü sorununuz veya çalışmayan bir sürücünüz olabilir.

Başka Bir USB Bağlantı Noktasını ve Bilgisayarı Deneyin

Usb aygıtı tanınmadı sorunu cihazınızda değil, onu bilgisayarınıza bağlamak için kullandığınız bağlantı noktasında olabilir.

Sürücüyü mevcut USB bağlantı noktasından çıkarın ve bilgisayarınızdaki başka bir bağlantı noktasına takmayı deneyin. Bir USB bağlantı noktasında çalışıyor ancak diğerinde çalışmıyorsa, çalışmayan bir USB bağlantı noktanız olabilir.

Sürücüyü bir USB hub’ına taktıysanız, bunun yerine doğrudan bilgisayara bağlamayı deneyin. Bazı USB hub’ları, harici sürücünüzün çalışması için yeterli güç sağlamaz.

Bu adımların her ikisini de denedikten sonra bile sürücü Disk Yönetimi’nde görünmezse ne olur? Sürücünün bozuk mu yoksa bilgisayarınızda bir sorun mu olduğunu kesin olarak bilmek zordur. Yakında başka bir bilgisayarınız varsa, algılanıp algılanmadığını kontrol etmek için sabit diski takmayı deneyin.

Sürücü, taktığınız herhangi bir bilgisayarda çalışmazsa, sürücünün kendisi muhtemelen ölmüştür ve değiştirmeniz gerekecektir. Başka bir makineyi denediğinizde, yukarıda tartışıldığı gibi yalnızca Bu PC’de değil, bilgisayarın Disk Yönetimi penceresinde görünüp görünmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Sürücü Sorunlarını Giderme

Sürücü diğer bilgisayarlarda görünüyorsa – veya kontrol edilecek başka bir bilgisayarınız yoksa – Windows, cihazınızla ilgili bir sürücü sorunu olabilir. Aygıt Yöneticisini kullanarak bunu kontrol edebilirsiniz.

  • Daha önce bahsedilen Windows + X menüsünün altında Aygıt Yöneticisi’ne bir kısayol bulacaksınız. Açmak için Çalıştır iletişim kutusuna devmgmt.msc de girebilirsiniz.
  • Disk sürücüleri kategorisini genişletin ve yanlarında sarı ünlem işareti olan tüm cihazları kontrol edin. Bu simgeyi görürseniz, o aygıtta bir sürücü sorunu vardır.
  • Sorunlu cihaza sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve hata mesajına bakın. Bu hata mesajı sorunu çözmenize yardımcı olabilir

Bulduğunuz hata mesajı için bir Google araması yapmak isteyebilirsiniz.

Usb aygıtı tanınmadı

Sürücü sorunlarının düzeltilmesi genellikle zordur. Sorun yakın zamanda başladıysa, değişiklikleri geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi çalıştırmayı deneyin.

Bu işe yaramazsa, güncellenmiş bir sürücüyü yüklemek için Sürücüyü Güncelle düğmesini deneyebilirsiniz. Ancak, bu nadiren flash sürücüler gibi genel cihazlar için yeni bir sürücü bulur. Bunun yerine, harici sabit sürücünüz için belirli bir sürücü için üreticinin web sitesini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisindeki sürücünüzün Sürücü menüsünde birkaç başka seçenek vardır. Sürücüyü Geri Al düğmesi, en son sürücü güncellemelerini geri döndürecektir ve bu, Sistem Geri Yükleme çalışmazsa muhtemelen bir etkisi olmayacaktır.

Son çare olarak, cihazı sisteminizden kaldırmak için Kaldır düğmesini kullanın. Umarım, yeniden başlatmanın ardından, Windows sürücüyü yeniden yükler ve sürücüyü yeniden bağladığınızda doğru şekilde yapılandırır.

Yeni Bir Sürücü Birimi Oluşturun

Cihazınız Disk Yönetimi’nde göründüyse veya yukarıdaki sorun giderme adımlarından biri görünmesini sağladıysa, sürücüyü kullanılabilir hale getirmeye hazırsınız demektir. Disk Yönetimi aracı, size temel bilgileri göstermenin yanı sıra, sürücünüzle ilgili bölüm ve dosya sistemi sorunlarını çözebilir.

Çıkarılabilir sürücünüz yalnızca Ayrılmamış alanı gösteriyorsa, üzerinde yeni bir bölüm oluşturmanız gerekir. Bu, Windows ve diğer işletim sistemlerinin onu kullanmasına izin verir. Bunu yapmak için, Ayrılmamış alanda herhangi bir yere sağ tıklayın, Yeni Basit Birim öğesini seçin ve yeni bir bölüm oluşturmak için sihirbazdan geçin.

Sürücünüz bölümlenmişse (yani, Ayrılmamış alanı yoksa) ve onu hala göremiyorsanız, bir sürücü harfi setine sahip olduğundan emin olun. Bu otomatik olarak gerçekleşmelidir, ancak sürücü harfini manuel olarak kaldırdıysanız, sürücüye Windows’ta erişilemeyebilir.

Sürücü harfini değiştirmek için, çıkarılabilir sürücünün bölümüne sağ tıklayın ve Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir’i seçin. Cihazda zaten bir harf yoksa, Ekle’yi tıklayın ve birini seçin. Varsa Değiştir’i tıklayın ve başka bir tane deneyin.

Alfabede daha sonra G veya J gibi bir şey çıkarılabilir sürücüler için standarttır ve düzgün çalışacaktır.

Diski Biçimlendirin

Usb Aygıtı Tanınmadı hatasının çözümü için sürücü bölümlenmiş görünüyorsa, ancak yine de erişemiyorsanız, muhtemelen farklı bir dosya sistemiyle bölümlenmiştir.

Örneğin, sürücüyü bir Mac’te Linux veya APFS’den XFS dosya sistemi ile biçimlendirmiş olabilirsiniz. Windows bu dosya sistemlerini okuyamaz. Bu nedenle, sürücüyü daha yeni NTFS veya daha eski FAT32 dosya sistemiyle yeniden biçimlendirmeniz gerekir, böylece Windows onu tanıyabilir.

Disk Yönetimi yardımcı programında bir bölümü yeniden biçimlendirmek için, bölüme sağ tıklayın ve Biçimlendir’i seçin.

Usb aygıtı tanınmadı

Biçimlendirmenin sürücünüzdeki tüm dosyaları sileceğini unutmayın, bu nedenle devam etmeden önce içindeki önemli dosyaları başka bir cihaza kopyalamanız gerekir. Sürücüyü bir Linux veya Mac makinesinde biçimlendirdiyseniz, bu işletim sistemini çalıştıran bir bilgisayara götürün ve biçimlendirmeden önce dosyaları yedekleyin.

Biçimlendirdiğinizde, sürücüye isterseniz yeni bir ad verebilirsiniz. Tahsis birimi boyutunu Varsayılan olarak bırakın; Hızlı bir format gerçekleştirin işaretli bırakılması da sorun değil. Daha da önemlisi, bir dosya sistemi seçmeniz gerekecek. Hangisini seçmeniz gerektiği, sürücünün türüne ve onu ne için kullandığınıza bağlıdır.

Küçük bir flash sürücünüz varsa, büyük olasılıkla FAT32 olarak biçimlendirilmiş olarak geldi. Çoğu durumda bu en iyi seçimdir. FAT32 4 GB üzerindeki dosyaları kaydedemez ve yalnızca 2 TB’a kadar olan birimleri desteklese de, bir flash sürücü kullanarak bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşmanız pek olası değildir. Daha da önemlisi, FAT32, kameralar, medya oynatıcılar, oyun konsolları ve daha fazlası gibi her tür cihazla uyumludur.

NTFS, Windows için modern standarttır, ancak onu bir flash sürücüde kullanarak gerçekten kazanılacak hiçbir şey yoktur. Birçok eski cihaz NTFS ile uyumlu değildir. Bu nedenle, flash sürücüler ve SD kartlar için FAT32 ve büyük harici sabit sürücüler için NTFS olarak biçimlendirmenizi öneririz.

İki dosya sistemi seçeneğiniz daha var. exFAT, FAT32’den daha büyük dosyaları destekleyen, ancak geniş çapta uyumlu olmayan bir Microsoft dosya sistemidir. İlginizi çekiyorsa FAT32 ve exFAT’i karşılaştırdık. FAT eskidir, bu yüzden onu görmezden gelebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Kabul et Gizlilik Politikamızı Oku